TAG Prep 3 Affasningsmaskine elektrisk 220V
Varenummer: SFTP3E220
TAG Prep 3 Affasningsmaskine elektrisk 220V

TAG Prep 3 Affasningsmaskine elektrisk 220V

Varenummer: SFTP3E220

Elektriskdrevet Affasningsmaskine til ø28 - 76 mm

TAG Prep 3 er en kraftfuld og alsidig affasningsmaskine med indvendig fastspænding, udviklet til professionel forberedelse af rørender før svejsning. Med en imponerende kombination af høj ydeevne og lav vægt er maskinen et populært valg til vedligeholdelse, reparation og produktion inden for industri, energi- og procesanlæg.
Den robuste 4-kæbede værktøjsholder gør det muligt at montere op til fire værktøjer samtidigt, hvilket giver effektiv udførelse af udvendig affasning, indvendig affasning og planskæring i én arbejdsgang. Maskinen er velegnet til både rør og kraftige godstykkelser, hvor præcision og ensartede resultater er afgørende.
TAG Prep 3 anvendes ofte til kedelreparationer, rørforberedelse, fjernelse af svejsesømme og J-affasning af tubeplader og paneler.
Fordele:

  • Kraftig 220V elektrisk motor
  • Høj ydeevne i forhold til maskinens lave vægt
  • Indvendig fastspænding for maksimal præcision
  • Samtidig indvendig og udvendig affasning samt planskæring
  • 4-kæbet værktøjsholder med plads til op til fire værktøjer
  • Velegnet til både rør og kraftige godstykkelser
  • Ideel til kedelreparationer, vedligeholdelse og procesindustri
  • Ensartede resultater ved repetitive opgaver
    TAG Prep 3 Elektrisk 220V er den ideelle løsning til professionelle brugere, der har behov for en kompakt, kraftfuld og præcis affasningsmaskine til krævende rørbearbejdningsopgaver.
Lagerstatus